Wydarzenia

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – jak unikać zagrożeń” - policjanci podsumowali debatę

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie spotkali się z mieszkańcami osiedla Kmity. Spotkanie odbyło się w ramach debaty społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – jak unikać zagrożeń”. Głównym celem debaty było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców osiedla.

Wczoraj, w sali kościoła pw. Św. Judy Tadeusza, funkcjonariusze z komendy miejskiej spotkali się z mieszkańcami osiedla Kmity. Debata z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” poświęcona była zagadnieniu „Jak unikać zagrożeń”.

Spotkanie rozpoczął podkom. Tomasz Drzał, kierownik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, którego wystąpienie było poświęcone oszustwom na szkodę osób starszych. Funkcjonariusz przedstawił mechanizm działania przestępców wyłudzających od seniorów oszczędności. Objaśnił, co kryje się pod pojęciem legendy „na wypadek”, „na policjanta”, „na pracownika banku”. Tłumaczył, co zrobić w przypadku otrzymania takiego telefonu, aby nie dać się oszukać.

Jako drugi głos zabrał st. asp. Rafał Gawłowski z Zespołu ds. profilaktyki społecznej rzeszowskiej komendy. Funkcjonariusz, w oparciu o statystykę dotyczącą ilości zdarzeń drogowych, przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W trakcie swojego wystąpienia zachęcał seniorów, aby w trosce o swoje życie i zdrowie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, używali elementów odblaskowych, niezależnie od tego, czy znajdują się w mieście czy w terenie niezabudowanym.

Kolejno, mł. asp. Ewa Saidło, z Zespołu ds. profilaktyki społecznej, przedstawiła zgromadzonym słuchaczom informacje o programach profilaktycznych, realizowanych przez policjantów z rzeszowskiej komendy.

Jako ostatni głos zabrał asp. sztab. Janusz Kluz z Wydziału Prewencji. Funkcjonariusz zobrazował i przedstawił możliwości, jakie stwarza aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjant w sposób praktyczny, krok po kroku, wyjaśniał, jak korzystać z tego narzędzia, gdzie można się zalogować do mapy, jak wybrać miejsce zgłoszenia, jakie kategorie zagrożeń można zgłaszać za pośrednictwem mapy i jakie dodatkowe informacje trzeba przekazać policjantom nanosząc zagrożenia.

Najważniejszą częścią debaty była dyskusja, podczas której policjanci odpowiadali na pytania.  zadawane przez uczestników. Uczestnicy spotkania zgłaszali również swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby dotyczące poprawy bezpieczeństwa na terenie ich osiedla.

Zgłoszone propozycje, oczekiwania i potrzeby, ujęte w formie wniosków, zostaną omówione podczas kolejnej debaty, która zaplanowana jest na pierwszą połowę 2025 roku.

 

  • Na zdjęciu podkom. Tomasz Drzał, kierownik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie i uczestnicy debaty.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu mł. asp. Ewa Saidło, z tyłu przy stole siedzą inni policjanci.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu asp. sztab. Janusz Kluz , w tyle przy stoliku inni policjanci.
    Zdjęcie: KMP
Powrót na górę strony