Październik miesiącem spotkań z seniorami
Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania oszustwom na szkodę osób starszych jest profilaktyka. Niestety, mimo wielu kampanii społecznych, apeli i informacji dotyczących oszustw na szkodę osób starszych, problem ten jest nadal aktualny. Aby uchronić seniorów przed oszustami, wyłudzającymi od nich oszczędności, rzeszowscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań, skierowanych do tej grupy wiekowej.
W ubiegły piątek, podkom. Tomasz Drzał, kierownik Wydziału Prewencji z komendy miejskiej wraz z asp. sztab. Edytą Draus z Wydziału Prewencji komendy wojewódzkiej, skorzystali z zaproszenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie. W miejskim centrum innowacji miejskich Urban Lab, w ramach obchodów „Dnia seniora”, rozmawiali z osobami starszymi.
W czwartek, podopiecznych Klubu Seniora „Pogodna Jesień” w Błażowej, odwiedzili policjanci z miejscowego komisariatu. Ponieważ w tym roku na terenie ich gminy doszło do oszustwa na szkodę osoby starszej, seniorzy biorący udział w spotkaniu byli bardzo zainteresowani tym tematem.
Dzień później dzielnicowa z komisariatu na Śródmieściu, asp. sztab. Ewa Wierzchowska, odpowiedziała na zaproszenie podopiecznych Świetlicy „Nasza Arka” w Rzeszowie przy ul. Bohaterów 7.
W trakcie wszystkich spotkań, funkcjonariusze biorący w nich udział opowiadali, jak wygląda mechanizm oszustw „na wnuczka”, „na wypadek”, czy „na policjanta”. Zwracali uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych, to najczęściej stosowane przez oszustów metody działania. Mundurowi tłumaczyli, co zrobić w przypadku otrzymania podejrzanego telefonu i jak się zachować. Przestrzegali przed nieznajomymi osobami, które nakłaniają do udostępnienia im swoich danych osobowych czy numerów kont bankowych. Tłumaczyli konsekwencje klikania w podejrzane linki i instalowania na swoich urządzeniach mobilnych nieznanych aplikacji.
Jak ważna jest profilaktyka w tym zakresie mówią liczby. Od początku tego roku, policjanci z komendy miejskiej otrzymali 38 zgłoszeń o przypadkach oszustw na szkodę osób starszych. Seniorzy, którzy uwierzyli przestępcom stracili łącznie blisko dwa miliony złotuch. Skala tego typu przestępstw pokazuje, że w dalszym ciągu warto prowadzić takie działań profilaktycznych. Dlatego policjanci zaplanowali już kolejne spotkania, gdyż rozmów o naszym bezpieczeństwie nigdy nie jest za dużo.