Wydarzenia

Wypalanie traw może być niebezpieczne

Data publikacji 04.09.2024

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało zostało znalezione na łące w Wólce Niedźwieckiej, gdzie wypalana była trawa.

Wczoraj około godz. 16.30, policjanci otrzymali informację o znalezieniu ciała mężczyzny. Do zdarzenia doszło w Wólce Niedźwieckiej. Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze, ciało 84-latka odnalazł jego krewny, który po powrocie do domu, zaniepokoił się jego nieobecnością i zaczął go szukać. W tym czasie, za ich domem miał miejsce pożar - paliła się trawa. Na miejsce zostali wezwani strażacy, którzy ugasili ogień.

Mężczyzna, w trakcie poszukiwań swojego krewnego wrócił w miejsce pożaru. Tam odnalazł ciało 84-latka.

Na miejscu pracowali policjanci, którzy przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia oraz zabezpieczyli ślady, niezbędne do wyjaśnienia okoliczności śmierci mężczyzny. Decyzją prokuratora, ciało 84-latka zostało zabezpieczone do badań sekcyjnych.

Rzeszowska policja przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem.

Zabrania tego art. 131 pkt. 12 Ustawa o ochronie przyrody: "Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu lub grzywny".

Zakazują tego również przepisy kodeksu wykroczeń:

art. 82 § 1 "Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (...)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

art. 82 § 3 "Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

art. 82 § 4 "Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

art. 82 § 5 "Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy dochodzi do popełnienia przestępstwa, co skutkuje znacznie poważniejszymi sankcjami karnymi zagrożonymi karą pozbawieniem wolności nawet do 8 lat.

 

 

 

Powrót na górę strony