Debata społeczna w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Krasnem
W środę, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Krasnem, odbyła się debata społeczna. Z seniorami, na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa rozmawiali policjanci z komendy miejskiej w Rzeszowie. Głównym celem debaty było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań w zakresie poprawy bezpieczeństwa wśród seniorów.
W środę, funkcjonariusze z komendy miejskiej spotkali się z podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krasnem. Debata z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” poświęcona była m.in. przypomnieniu o zagrożeniach przestępstwami na szkodę osób starszych, w szczególności oszustwami metodą na tzw. „wnuczka” oraz kradzieżami przez osoby podszywające się pod przedstawicieli rożnych instytucji.
Spotkanie rozpoczął podkom. Tomasz Drzał, kierownik referatu wywiadowczego, którego wystąpienie było poświęcone ogólnopojętemu bezpieczeństwu dnia codziennego. Funkcjonariusz przypomniał, w jaki sposób zabezpieczyć swoje mieszkanie przed planowanym wyjazdem, jak ustrzec się przed przestępcami podszywającymi się za pracowników np. spółdzielni mieszkaniowej. Poruszył temat oszustw, w których sprawcy posługują się dobrze znanymi metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”. Opowiedział w jaki sposób działają przestępcy, jakich technik manipulacyjnych używają i co zrobić, aby nie dać się im oszukać.
Kolejno asp. sztab. Tomasz Surowiak i asp. Rafał Gawłowski rozmawiali z uczestnikami debaty o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także możliwościach, jakie stwarza aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze objaśnili, jak korzystać z tego narzędzia, gdzie można się zalogować do mapy, jak wybrać miejsce zgłoszenia, jakie kategorie zagrożeń można zgłaszać za pośrednictwem mapy, jakie dodatkowe informacje trzeba przekazać policjantom nanosząc zagrożenia. Słuchaczom zwrócili uwagę, że celem aplikacji jest przede wszystkim podnoszenie stanu bezpieczeństwa w środowiskach lokalnych. Podpowiadali też, jak zabepieczyć swój dom, wybierajać się na wakacyjny wyjazd.https://policja.pl/pol/aktualnosci/246624,VI-Europejski-Dzien-Przeciwdzialania-Wlamaniom-do-Domow.html
Najważniejszą częścią debaty była dyskusja. Policjanci odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników. Podopieczni Dziennego Domu Pomocy Społecznej zgłaszali swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby dotyczące poprawy bezpieczeństwa na terenie Krasnego.
W efekcie przyjęto dwa wnioski: jeden dotyczący przekraczania prędkości, a drugi dotyczący zakłóceń porządku publicznego.
Na zakończenie funkcjonariusze wręczyli uczestnikom debaty bruszury informacyjne dotyczące oszustw na szkodę osób starszych oraz opaski odblaskowe, do noszenia których rzeszowscy policyjni profilaktycy gorąco zachęcają.