Wydarzenia

Policjantki rozmawiały z seniorami o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 12.06.2024

Policjantki z komisariatu ze Śródmieścia spotkały się z seniorami. W sobotę, na zaproszenie parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Judy Tadeusza, rozmawiały z wiernymi parafii. Spotkanie miało na celu przypomnienie z jakimi zagrożeniami mogą się zetknąć osoby starsze oraz jak powinni się zachować, aby nie paść ofiarą przestępstwa.

Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania oszustwom na szkodę osób starszych jest profilaktyka. Pomimo licznych spotkań z seniorami i apeli o nieprzekazywanie pieniędzy osobom nieznajomym, problem oszustw na ich szkodę jest nadal aktualny. Niestety, od początku tego roku, rzeszowscy policjanci odnotowali kilkanaście tego typu przestępstw. Łupem oszustów padło ponad milion złotych.

Na szczęcie, coraz częściej wśród seniorów, do których dzwonili przestępcy, są osoby które nie dały się oszukać. Nie uwierzyły one w przekazywane historie, nie przekazały pieniędzy i nie straciły swoich oszczędności.

Spotkanie, w którym uczestniczyły policjantki z Komisariatu Policji Rzeszów-Śródmieście  miało na celu przybliżenie seniorom sposoby działania oszustów. Dzielnicowa asp. sztab. Ewa Wierzchowska, w ramach realizowanego projektu „Bezpieczeństwo i zdrowie seniora”, przekazała praktyczne rady, na co należy zwrócić uwagę, gdy np. odbierzmy telefon od nieznajomej osoby i co zrobić, aby nie dać się zmanipulować oszustom i nie paść ofiarą przestępców.

Policjanci przypominają:

  •     Jeśli ktoś kontaktując się telefonicznie i podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i opowiada o prowadzonych działaniach – natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  •     Jeżeli taka osoba żąda pieniędzy, czy to w formie przekazania ich nieznanej osobie, pozostawienia we wskazanym miejscu, wyrzucenia przez okno, czy dokonania przelewu, natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust. Po rozłączeniu się, poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.
  •     Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb - NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!
  •     Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb - NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy, w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.
  •     POD ŻADNYM POZOREM nie przekazujmy pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. POD ŻĄDNYM POZOREM nie wolno również dokonywać przelewów na wskazany podczas takiej rozmowy numer konta.
  •     W razie podobnych telefonów, należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112. Pamiętajmy, że dzwoniąc pod numer alarmowy, połączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego, a nie bezpośrednio z Policją. Mundurowi apelują do bliskich osób starszych, aby rozmawiali z nimi o takich sytuacjach i uczulali na telefony od fałszywych funkcjonariuszy.
Powrót na górę strony