Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta!
Niemal codziennie dyżurny miejski otrzymuje zgłoszenia o zdarzenia drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Takie zdarzenie może być groźne w skutkach, zarówno dla zwierzęcia jaki i kierowcy. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach przebiegających przez łąki, pola i lasy oraz wszędzie tam, gdzie obowiązuje znak A18-b.
Od początku roku na drogach Rzeszowa i powiatu doszło do 103 kolizji z udziałem zwierzyny leśnej. Tyle zgłoszeń odnotował dyżurny miejski. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których kierowcy odjeżdżają z miejsca, bez powiadomienia policji.
Rzeszowscy policjanci przypominają, że w razie kolizji z dzikim zwierzęciem, na kierowcy ciąży obowiązek powiadomienia o tym odpowiednich służb - policję lub straż miejską, gdy do zdarzenia doszło do niego w mieście. Obowiązki te regulują przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Chociaż jej zapisy mówią, że prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, w żadnym wypadku nie należy podchodzić do zwierzęcia, dotykać go lub karmić. Nawet wtedy, gdy zwierzę nie rusza się i wydaje nam się, że jest martwe. Należy pamiętać, że zranione zwierzę cierpi, a jego reakcja na naszą obecność może być gwałtowna i niebezpieczna dla człowieka.
Do zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt dochodzi najczęściej w godzinach porannych lub nocnych, na drogach, które biegną wzdłuż pól uprawnych, łąk lub lasów. Pamiętajmy, że znak A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta” występuje w tych miejscach, gdzie dzikie zwierzęta żyją lub żerują. Widząc znak A18-b warto zachować odpowiednią prędkości, a nawet ją zminimalizować. W momencie gdy zwierzę wyskoczy na drogę będziemy mieli możliwość bezpiecznego zahamowali lub ominięcia go.
Jeżeli już dojdzie do kolizji ze zwierzęciem należy:
- zabezpieczyć miejsce zdarzenia
- wezwać odpowiednie służby
- w miarę możliwości zjechać na pobocze i jak najszybciej wystawić trójkąt ostrzegawczy,
- udzielić pomocy osobom rannym,
- pod żadnym pozorem nie dotykać, nie przemieszczać i nie usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia.