Wydarzenia

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”

Wczoraj w rzeszowskim ratuszu, odbyła się debata społeczna. Na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, z przedstawicielkami Stowarzyszenia „Rzeszowski Klub Amazonka”, rozmawiali policjanci z Komendy Miejskiej w Rzeszowie. Głównym celem debaty było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań w zakresie poprawy bezpieczeństwa wśród seniorów.

Wczoraj, w sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza, funkcjonariusze z komendy miejskiej spotkali się z przedstawicielkami Stowarzyszenia „Rzeszowski Klub Amazonka”. Debata z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” poświęcona była zagadnieniu „Bezpieczeństwo w życiu codziennym na terenie miasta Rzeszowa”.

Spotkanie rozpoczął podkom. Tomasz Drzał, kierownik referatu ds. profilaktyki społecznej, którego wystąpienie było poświęcone ogólno pojętemu bezpieczeństwu dnia codziennego. Funkcjonariusz przypomniał, w jaki sposób zabezpieczyć swoje mieszkanie przed planowanym wyjazdem, jak ustrzec się przed przestępcami podającycm sie za pracowników np. spółdzielni mieszkaniwej. Poruszył temat oszustw, w których sprawcy posługują się dobrze znanymi metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”. Opowiedział w jaki sposób działają przestępcy, jakich technik manipulacyjnych używają i co zrobić, aby nie dać się im oszukać.

Jako druga głos zabrała asp. Małgorzata Dencikowska z wydziału ruchu drogowego. Policjantka, w trakcie swojego wystąpienia  nt. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", przedstawiła statystykę ilości zdarzeń drogowych, z podziałem na wypadki i kolizje, do jakich doszło na terenie naszego miasta i powiatu w ubiegłym roku. Omówiła zasady bepieczeństwa w ruchu drogowym oraz przypomniała o zmianie przepisów w ustawie prawo o ruchu drogowym, które wprowadzono we wrześniu 2022 roku.

Następnie asp. sztab. Janusz Kluz, zobrazował i przedstawił możliwości, jakie stwarza aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusz prewencji, krok po kroku, objaśniał, jak korzystać z tego narzędzia, gdzie można się zalogować do mapy, jak wybrać miejsce zgłoszenia, jakie kategorie zagrożeń można zgłaszać za pośrednictwem mapy, jakie dodatkowe informacje trzeba przekazać policjantom nanosząc zagrożenia. Podkreślił, że celem aplikacji jest przede wszystkim podnoszenie stanu bezpieczeństwa w środowiskach lokalnych.

Najważniejszą częścią debaty była dyskusja. Policjanci odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników. Przedstawicielki Stowarzyszenia „Rzeszowski Klub Amazonka” zgłaszały również swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby dotyczące poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta.

Zgłoszone propozycje, oczekiwania i potrzeby, które zostały ujęte w formie wniosków, zostaną omówione podczas kolejnej debaty, która zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku.

  • Na zdjęciu sala sesyjna rzeszowskiego Ratusza i zgromadzeni w niej goście. Po lewej stronie przy mównicy stoi policjant, podkom. Tomasz Drzał, ubrany w niebieski mundur. Po jego prawej stronie przy stole siedzą pozostali policjanci.
    Zdjęcie: Zdjęcie z debaty
  • Na zdjęciu sala sesyjna rzeszowskiego Ratusza i zgromadzeni w niej goście. Po lewej stronie przy mównicy stoi policjantka, asp. Małgorzata Dencikowska, ubrana w niebieski mundur. Po jej prawej stronie przy stole siedzą pozostali policjanci.
    Zdjęcie: Zdjęcie z debaty
  • Na zdjęciu sala sesyjna rzeszowskiego Ratusza i zgromadzeni w niej goście. W tle na środku przy stole siedzą policjanci w niebieskich mundurach, biorący udział w debacie. Od lewej: mł. asp. Ewa Saidło, asp. sztab. Jerzy Suszyński. Z prawej strony wisi baner z logiem policji i napisem policja pomagamy i chronimy.
    Zdjęcie: Zdjęcie z debaty
  • Na zdjęciu sala sesyjna rzeszowskiego Ratusza i zgromadzeniu w niej goście. Po lewej stronie przy mównicy stoi policjant, asp. szt. Janusz Kluz, ubrany w niebieski mundur. Obok niego po prawej stronie przy stole siedzą pozostali policjanci. Na tablicy multimedialnej wyświetlona jest mapa z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
    Zdjęcie: Zdjęcie z debaty
Powrót na górę strony